A karácsonyi időszak nem a legalkalmasabb időpont arra, hogy az ember gyökerestől megreformálja a családi táplálkozási szokásokat. De ha eddig is, az egész évben törekedtél arra, hogy egészséges ételek kerüljenek a tányérra, akkor valószínűleg az ünnepek alatt sem lesz ez másként. Az egészséges táplálkozásba amúgy beépíthetők a magyaros ételek, a mértékletes alkohol fogyasztás is, hiszen nincs tiltott étel vagy élelmiszer, csak kerülendő mennyiségek. A mai nap 15 hasznos tanácsot gyűjtöttünk össze, hogy az ünnepek is egészségben - és ezáltal jókedvvel, boldogan telhessenek.
- Ha gyakrabban eszünk kisebb mennyiséget, akkor kevesebb az esélye annak, hogy rosszul leszünk. A kórházban ledolgozott évek alatt jól megfigyelhető volt, hogy az ünnepek alatt mindig megnő a belgyógyászati osztályokon a gyomorrontásos, epés, hasnyálmirigy gyulladásos betegek száma. A legtöbb probléma abból szokott adódni, ha többféle ételt nagy mennyiségben fogyasztunk és napjában többször is kizárólag nehezen emészthető, zsíros ételeket eszünk - főleg ha nem ehhez vagyunk hozzászokva.
- Rágjunk lassabban, így előbb kialakul a jóllakottság érzete és az emésztő rendszer munkáját is segítjük. Így nemcsak az ízeket élvezhetjük jobban, ha lassabban eszünk, valószínűleg kevesebb kalóriát is fogunk bejuttatni a szervezetbe.
- Az ünnepek alatt se feledkezz meg a napi többszöri zöldség- és gyümölcs fogyasztásról. Lehetőleg minden étkezés tartalmazzon belőlük! A szokásos krumpli, rizs köret mellett (vagy helyett) készíthetünk sült, párolt, töltött vagy csőbensült zöldségeket és friss salátákat is. Az utóbbiakhoz adjunk hidegen sajtolt olajokat. Használjuk bátran a téli idény növényeinket, mint a sütőtök, cékla, lilakáposzta, csicsóka. A gyümölcsök kerülhetnek az asztalra könnyű desszertként, például gyümölcssalátának elkészítve, vagy sütve, kompótként is felhasználhatjuk őket. A liba és a fácán mellé jól illik körítésnek a sült alma vagy birs, a vadhúsok mellé tálalhatunk szilva- vagy áfonyamártás is. Adjuk meg a módját a tálalásnak is, mit szóltok például ehhez?
- Az édesítéshez a cukor helyett válasszunk egészségesebb alternatívát, például ezeket.. A fehér lisztet - vagy legalább egy részét - helyettesítsük teljes kiőrlésű fajtákkal, zabpehellyel.
- A fő ételeket tekintve a klasszikus hal, vagy a pulyka is jó választás lehet, azonban sok múlik azon is, hogy milyen technikával készítjük el. Pirítással, kevés zsiradék felhasználásával ízletes pörzsanyag képződik a nyersanyag felületén, ezáltal fokozza az étel élvezeti értékét és élettanilag kedvezőbb is, mint például a bő zsiradékban sütés. A klasszikus panírba vagy paprikás lisztbe forgatott halat bő olajban történő sütés helyett, korszerűbb előmelegített sütőben, vékonyan kiolajozott tepsiben, vagy sütőzacskóban sütni. Tűzdelhetjük a húsokat különféle fűszernövényekkel, zöldségekkel, így tepsiben megsütve is viszonylag alacsonyabb zsírtartalmú, mégis ízletes ételt készíthetünk.
- Ha töltött káposztát szeretnénk, próbáljuk ki római tálban (cserépedényben) elkészítve a következő módon: beáztatunk a cserépedényt vizbe. Ha gyakran használjuk és jól bejáratott, akkor 5 perc is elég, ha ritkán kerül elő, akkor fél órát érdemes erre szánni. A káposztába való húshoz válasszunk felesben darált pulykacombot és darált zsírszegény marhahúst, a töltelékbe barna rizst vagy zabpelyhet is tehetünk. Tetejére tehetünk füstölt, sovány comb-szeleteket, hogy a megszokott aromát se kelljen nélkülöznünk. Sütőben 3-4 óra alatt elkészül, nagy előnye, hogy nem kell mellette állni és még egészségesebb is.
- Ha alkoholt fogyasztunk, a legjobb választás 1-2 pohár száraz vörösbor: nagy a polifenol tartalma, mely mértékkel fogyasztva jótékonyan hat a szív- és érrendszerre, meggátolja a vérlemezkék összetapadását, tehát vérrögképződést gátló hatású, rendkívül érdekes módon szabályozza a gyulladásos folyamatokat a szervezetben, antioxidáns hatású, rákmegelőző tulajdonsággal is rendelkezik.
- Lefekvés előtt 2-3 órával már ne étkezzünk!
- Apró trükk, de hatásos: tálajunk kisebb tányérokra, így kevesebb is többnek tűnik, és kisebb eséllyel szedünk hatalmas adagokat.
- Attól, hogy egy étel egészségesnek mondható hozzávalóból készül, még nem jelenti azt, hogy kalóriaszegény. Gondolok itt például a különböző magvakra, aszalt gyümölcsökre és a belőlük készült finomságokra. Ezeket sem ajánlott korlátlanul fogyasztani, itt is igyekezzünk megtartani a mértéket.
További 5 tippet olvashatsz a weboldalunkon - klikk ide a folytatásért!
Ha tetszettek a fent olvasottak, látogass el weboldalunkra, vagy csatlakozz FB csoportunkhoz, ahol minden nap friss írásokkal és ajánlókkal várunk az EGÉSZség témájában: a táplálkozás, a testmozgás, az egészség megőrzés (mind a nyugati orvoslás, mind az alternatív medicina tükrében), lelkünk titkainak témájában, és minden egyéb, ami a gyerekek és a család szempontjából érdekes lehet.
Örömteli készülődést kívánok Mindenkinek!
Mariann