Nemrég ráakadtunk egy nagyon jó oldalra, a fit-gyerek.hu-ra, ahol megismerkedhetsz különböző sportágakkal, a motorikus képességek fajtáival és fejlesztési lehetőségeivel, egészséges ételek receptjeivel, és olyan játékos mozgásokkal, mellyel észrevétlenül, játszva fejlődik a gyermekünk. A mai nap pedig itt nálunk is olvashattok egy kis ízelítőt ebből, fogadjátok sok szeretettel Ormai Katinka, a fit-gyerek.hu szerzőjének vendég posztját 5 játékos mozgásformáról, amikre érdemes ösztönözni gyermekeinket még itt a maradék szünidőben (meg az után is). Íme:
Az emberre jellemző készségek, úgymint kúszás, mászás, járás, futás, ugrás, dobás, hordás stb. 5-6 éves korig alakulnak ki, majd később ezek tökéletesednek. Ekkorra a gyerekek könnyedén megtanulnak úszni, kerékpározni, korcsolyázni, sízni, lovagolni, így bátran tervezzünk közös szabadidős elfoglaltságot a gyermekünkkel, sportoljunk együtt. Nézzük meg néhány mozgásformát, melybe mind a kisebb, mind pedig a nagyobb gyerekeket bevonhatjuk.
- Pattanjunk két kerékre
Felmérések alapján a kerékpározás az egyik legkedveltebb szabadidő eltöltési mód, mind a gyermekek, mind pedig a felnőttek körében. Fejleszti a gyorsaságot, az állóképességet és az egyensúly érzéket. Nagyobb gyerekekkel (amikor a gyermek már forgalomban és nagyobb csoportban is magabiztosan tud kerékpározni) akár rövidebb-hosszabb túrákat is tehetünk. Amennyiben forgalomba megyünk fontos, hogy ránk is a KRESZ szabályok vonatkoznak. Tegyük játékossá a kerékpározást. Építsünk az udvarra, vagy egy forgalomtól mentes útszakaszra akadálypályát. Tegyünk le különböző távolságra vízzel teli flakonokat, és már indulhat is az ügyességi verseny. Aszfaltra akár színes krétával is felrajzolhatjuk a pályát. - Ugráljunk, mint a verebek
Tudtad, hogy az ugróügyesség akkor fejlődik megfelelően, ha a gyermekünk kellő gyakorlásban vesz részt? Ugrálni minden gyermek szeret, biztosítsunk hát lehetőséget, és teret a számukra. Rendezhetünk versenyt, hogy ki tud tovább egy lábon ugrálni, vagy akár ugrálhatunk séta közben is. Találjunk ki különböző feladatokat, pl. hogy a következő villanyoszlopig páros lábon ugrálva kell eljutni. Ügyeljünk arra, hogy a kivitelezés pontos legyen, ne a gyorsaságra törekedjünk. Kössünk össze 3-4 méter gatyagumit, és már indulhat is a gumizás. Hidd el, gyerekkorunk kedvenc játéka gyermekeink körében is sikert fog aratni. Jól fejleszti az ugróügyességet az ugrókötelezés, vagy az aszfaltra rajzolt ugróiskola is. - Labdázzunk!
A labda, már csecsemőkortól kezdve az első játékok közé tartozik. Előnye, hogy sokféleképpen játszhatunk vele, lehet rúgni, gurítani, dobni, pattintani. Legnépszerűbb labdajáték a foci, és a különböző kidobós játékok. Játszunk célbadobást, vagy célbagurítást. Állítsunk fel műanyag flakonokat (az aljába tegyünk egy kis homokot, vagy vizet, de ügyeljünk arra, hogy ne legyen túl nehéz) és próbáljunk meg a gurított labdával minél több flakont feldönteni. Helyezzünk egy asztalra üres konzerves dobozokat és kislabdával próbáljuk meg minél többet eltalálni. A labdát sokoldalúan használhatjuk, játszhatunk pl. kengurusat is, ehhez jelöljünk ki egy start- és egy célvonalat, a feladat pedig úgy elugrálni a célig, hogy nem eshet ki a térdünk közé szorított labda. - Kússzunk, másszunk!
A kúszások nagyon kedveltek az óvodások és kisiskolások körében, ugyanakkor jelentős szerepet töltenek be a helyes testtartás kialakításában, növelik az ügyességet és az állóképességet. Legegyszerűbb formái a kutya járás, pók- és rákjárás, vagy a fóka kúszás. Építsünk akadálypályát, tegyünk le flakonokat bója gyanánt, illetve egy stabil asztalt, melyet letakarhatunk úgy, hogy csak két oldala maradjon szabad. Indulhat a játék, találjunk ki közösen feladatokat, pl. kutya járásban kell végig menni a pályán. - Fussunk, fussunk, szaladjunk!
A futás az alapmozgások közé tartozik, mely kiválóan fejleszti az állóképességet, a gyorsaságot, és a haladási egyensúlyt. Különböző futó és fogó játékokkal könnyen rávehetjük gyermekünket erre a mozgásformára. Játsszunk fogócskát, vagy készítsünk ejtőernyőt. Ehhez nincs másra szükségünk, mint egy üres nejlon zacskóra és pár méter spárgára. A zacskó két fülére kössük rá a kötelet és már indulhat is a játék, ahogy fut a gyermek, úgy repül mögötte a derekára kötött zacskó.
Bármilyen mozgásformát is választunk, legyünk minél többet a friss levegőn, játsszunk együtt és mindig ügyeljünk a biztonságra.
Elérhetőségeim: www.fit-gyerek.hu és www.facebook.com/fitgyerek